Határon túli magyaroknál jártak a gödi iskolások

A Gödi Németh László Általános Iskola sikeres pályázatot nyújtott be a „Határtalanul!” program 2024. évi pályázati kiírására. 2025. április 2-4 között a 7. d osztály tanulói 3 napos kirándulásra utaztak Szerbia magyarlakta területeire a Bácskába, ahol még mindig százezernyi magyar él.

2025. április 2-4 között a 7. d osztály tanulói 3 napos kirándulásra utaztak Szerbia magyarlakta területeire a Bácskába, ahol még mindig százezernyi magyar él.

Az első nap délelőttjén látogatást tettek Oromhegyes községben, magyar tanítási nyelvű általános iskolájában, ahol a környékről bejáró diákok életével és továbbtanulási lehetőségeivel ismerkedtek meg.

Délután Szabadka városának nevezetességei kerültek sorra a városban tett séta során, majd megtekintették a korabeli Magyarország szecessziós építészetének egyik csodáját a városházát.

A második napon Zenta városa következett, mely a délvidéki magyar szellemi élet egyik központja.

A híres Csokoládé Múzeum kóstolóval egybekötött programja „édes élmény” volt a résztvevők számára.

Délután  Újvidék belvárosának magyar vonatkozású épületei között sétált a csapat. A város legfőbb nevezetessége a Duna fölé magasodó péterváradi erődítmény.

A hetedikesekből álló csoport Tótfaluban kapott szállást.  A mindössze száz esztendős faluban és környékén ma már van annyi látnivaló, hogy a falusi turizmus is felélénkült. Faragó Zoltán idegenforgalmi vállalkozó mutatta be a települést. Megismertette a gyerekekkel a nemrég felújított katolikus templom és a környék legnagyobb turul emlékműve mellett a falusi élet minden szépségét.

A rackajuhok között töltött idő rengeteg vidám percet szerzett mindenkinek.

A harmadik napon az egykori Bács-Bodrog vármegye központjában, Zomborban megtekintettük a törökök ellen vívott Zentai csatáról Franz Eisennhut által alkotott 7 méter széles és 4 méter magas műalkotást, mely jelenleg a legnagyobb olajfestmény Szerbiában. A városban tett rövid séta és a megújuló Szent István-templom megtekintése után hazautazott a csoport. A helyi termelők által készített termékekkel tértek vissza szüleikhez a gyerekek.

A tanulók és a kísérő pedagógusok: Orbán Zita osztályfőnök, Kiss Orsolya és Halmai Gábor sok szép élménnyel gazdagodtak – kaptuk a beszámolót a Németh László iskolától.