A gödi néprajzkutatónak idén jelenik meg – az adventikarácsonyi, illetve a nagyböjtihúsvéti időszakra szóló kötetei után – Boldog lélek címmel a pünkösdi ünnepre való felkészülésben családoknak
segítséget nyújtó könyve – olvasható a Gödi Körképben.
A keresztények a húsvét utáni ötvenedik napon tartják pünkösdöt, amely már önmagában is kétszeres ünnep.
Egyfelől a Szentlélek eljövetelének ünnepe, a teljes szabadság megtapasztalásának csodálatos alkalma, másfelől az egyház születésnapja – olvasható Dyekiss Virág írásában.
A Szentlélek hatalmas robajlással és szélzúgással betöltötte a teret, ahogy a tanítványok Jézus mennybemenetele után együtt imádkoztak és várakoztak.
Nem vagyunk egyedül, közösség született aznap, a jóakaratú emberek közössége. Ezt magyarként mélyen
átérezhetjük a csíksomlyói pünkösdi búcsúra gondolva – olvasható az ünnep méltatásában.
Népi hagyományok
A néphagyományban piros pünkösd napjának fontos eleme a termésért való fohászkodás, amikor a kiskirálynőt játszó leánykát felemelik, hogy a kender majd olyan magasra nőjön. A legények versengő játékokkal döntötték el, ki legyen a következő évben a pünkösdi király, a bandavezér.
Sok helyen a szerelmesek ünnepe is volt, májusfát állítottak a szeretett leány ablaka alá, vagy hajókázni vitték szépen faragott, kedves üzeneteket közvetítő szimbólumokkal ellátott evezőkkel, ahogy Szeremlén szokás.
Javaslatok
Öltözzünk piros ruhába, fonjunk virágkoszorút. Izgalmas lehet egy pünkösdi kalács, akár a hagyományos szeremlei, akár egy kis pirospaprikával megbolondított, piros cirmos változat. Játszhatunk a széllel, levegővel, sárkányt eregetve, buborékot fújva, színes szalagokat szabadon libegtetve. Rakjunk tüzet, csodáljuk a táncoló lángokat, sütögessünk valami finomat a pirosló parázsnál. Gyertyalángon is süthetünk
pillecukrot, vagy akár piros selyembe csavart ledes mécsessel is imitálhatjuk pünkösd pirosát.
Virágok
Gyönyörű pünkösdi virágokat tart számon népünk, a pünkösdi rózsa, a zergeboglár, a vörös rózsa illatos dísze lehet az ünnepi asztalunknak. Egy igazi ünnepnek színe, hangja, íze, illata van. Fedezzük fel, hogy mitjelent számunkra a pünkösd, és éljük meg a kitüntetett, különleges, ünnepi pillanatokat – zárja gondolatait Dyekiss Virág.
Ünnepnap
Pünkösd 2025-ben június 8-án (vasárnap) és június 9-én (hétfő) lesz. Mivel 2025-ben húsvét vasárnap április 20-ára esik, ehhez hozzáadva az 50 napot kapjuk meg pünkösd vasárnapjának dátumát.
Magyarországon pünkösdhétfő is munkaszüneti nap.
Fotó: RDNE Stock project.