Érdekeset posztolt a polgármester. Kammerer Zoltán azt írja közösségi oldalán, hogy “évek óta hallunk arról, hogy hogyan vállnak lakásmaffia áldozataivá az idős emberek. Ráadásul arról is tudni, hogy a család nélkül maradt nyugdíjas gödiekről oldalági örököseik nem gondoskodnak megfelelően. Ezért arra kértem városunk jegyzőjét, hogy dolgozzon ki
egy eltartási szerződéshez hasonló életjáradék-rendszert,
amelyet Göd azokkal kötne meg, akik azt igénylik.
Megpróbáltunk utána járni, hogy miről is van szó. Ami biztos, hogy ez még csak egy elképzelés, nincs paragrafusokba öntve, azonban több tényező is sarkallhatta az önkormányzatot.
Hol vannak a rokonok?
Ahogy a polgármester is utalt rá, az internetes zűrzavarban az idős emberek nehezebben ismerik ki magukat, hogy ki az, aki korrekt eltartási szerződést kínál nekik, és kik azok, akik a papír aláírása után egyszerűen kirakják az otthonukból. Az ígéretek ugyanis gyönyörűek tudnak lenni. A másik, ha nem is sűrűn, de hallani olyan esetekről, hogy az egyedül maradt idősebb ember már nehezen tudja fenntartani otthonát, de ebben a távolabbi rokonok nem segítenek neki, így kénytelen állami, önkormányzati segítségét folyamodni. Amikor pedig eljön az öröklés ideje, akkor hopp, mindjárt lesz gazdája az ingatlannak.
Az általunk folyatott háttérbeszélgetés szerint az önkormányzat korrekt, valós piaci árat kínálna a lakásért, házért, és a vevő kiléte sem lenne kétséges. Cserébe szemmel is jól látható életjáradékot kapna az otthonát eladó tulajdonos, akinek természetesen nem kellene kiköltözni a megszokott környezetéből. Az előzetes becslések szerint így akár félmillió forintos havi apanázshoz is juthat valaki.
Egy ilyen szerződés után helyi adót sem kellene fizetni a házban élőnek, és mondjuk a járdát sem kellene takarítani, hiszen Göd városa lenne a tulajdonos. A közösség tehát vagyonelemmel gyarapodna.
Másutt már létezik
A modell egyébként több városban létezik már, így Dunakeszin is. Itt az a gyakorlat, hogy az otthon értékbecslését az önkormányzat végzi el, ezek után tesznek javaslatot az életjáradék összegére. Úgy tudni, hogy kötöttek már néhány ilyen szerződést, de közel sincs tömeges megkeresés, hiszen ilyen esetben gyakran felbukkannak az addig “túl távoli” rokonok.
Az OECD is
Az elképzelést egyébként az OECD is támogatja, legalábbis a konstrukciót. A portfolio.hu-n lehet olvasni erről. Egy tanulmányban (amely a nyugdíjtakarékossággal foglalkozik alapvetően) ezt a módszert ingatlanalapú tőkefelszabadítási opciónak hívják.
Azt írják, hogy az ingatlan sok nyugdíjas számára az összvagyon jelentős részét képviseli, ezért egy olyan termék, amely lehetővé teszi az ingatlan értékéhez való hozzáférést, javíthatja az életszínvonalat és a pénzügyi helyzetet nyugdíjas korban. Mivel ez a piac OECD-szerte kicsi, megfelelő szabályozások szükségesek annak bővítésére, amelyek védik az ingatlantulajdonosokat, miközben megoldják a szolgáltatók részvételét akadályozó problémákat és kockázatokat.
Mindenesetre ez még csak egy elképzelés Gödön, tudják, sok jogi és közgazdasági munka van vele, hogy mindkét fél számára előnyös feltételeket kínáljon egy ilyen jogszabály.