A közlemény szerint – a többi között – a Dunakanyar településein kémiai módszerrel irtják a szúnyogokat. Az árhullámot követő fokozott szúnyogártalom miatt
az országos tisztifőorvos több településen is engedélyezte a légi kémiai szúnyoggyérítést.
ezért a napokban a Szigetközben repülőről végeznek kémiai szúnyoggyérítést.
Ahol erre lehetőség nyílik, a szakemberek a lárvák ellen biológiai módszerrel lépnek fel, de a természetvédelmi területeken ez nem lehetséges, ezért egyes térségekben mostanra jelentős szúnyogártalom alakult ki – írták.
Budapesten és 267 településen pedig a települések lakott területein földi permetezéssel lépnek felé a vérszívók ellen a szakemberek.
Eszerint Gödön július 4-én “földi kémiai” irtást tartanak 420 hektáron.
A heti terv a katasztrófavédelem honlapján található meg.
Az Európai Unióban egyébként 2020 óta lényegében nem alkalmazható ez a módszer, bár egyedi felmentést lehet kapni (ez történik most is). A légi kémiai védekezésnek ugyanis jelentős környezetszennyező (ökotoxikológiai) mellékhatásai vannak, mert a leggyakrabban alkalmazott hatóanyag (deltametrin) közismerten mérgező számos más (sokszor hasznos) repülő rovarfajra, és felhalmozódik vízi gerincesekben is, ezzel akár tömeges halpusztulást is okozhat – áll az Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézetének (ÖK ÖBI) állásfoglalásában.