Giczy B. Zsuzsanna, Göd főkertésze segít megválaszolni a címben feltett kérdést. A szakember a Gödi Körképben adott tanácsot az embereknek, mert ismét kezd divatja lenni a cserepes fenyőnek is. Itt is muszáj eligazítást adni.
A műfenyő, bár kétségkívül sokszor felhasználható, valójában az egyik legkevésbé környezetbarát megoldás. Műanyagból készül, előállítása és használata során is rengeteg szennyező anyagot bocsát ki, lásd mikroműanyagok, életciklusa végén pedig többkilónyi, nem lebomló műanyag hulladékot hagy maga után.
A gyökeres fenyőfa ennél kedvezőbb, de csak ha körültekintően, megbízható kertészetből választunk, ahol valóban edényben nevelt fát árulnak. A leggyakrabban azonban a szabadföldben termesztett fát ültetik be egy cserépbe, ami a gyökerek erőteljes kurtításával, megtépázásával jár. Ezt a fenyő nem viseli el, és megfelelő gyökérzet híján pont annyi idő alatt szárad ki, mint a vágott fa, kiültetésre és faméretűvé
nevelésre teljesen alkalmatlan.
A karácsonyfaként árult luc- és jegenyefenyő fő elterjedési területe ráadásul a hegyvidék, így azon a tájegységen, ahol Göd is található, tájidegennek számítanak.
A vágott fenyő viszont a tévhittel ellentétben nem erdőirtás „eredménye”, hanem kifejezetten ebből a célból létesült ültetvényről származik, így ugyanúgy mezőgazdasági terméknek számít, mint a búza, a napraforgó vagy a vágott virág.
Kivágásával nem csökkennek a természetes erdőterületek, ráadásul nem egy, hanem akár tíz évig is nevelkedik, mely idő alatt gyökérzetével megtartja a talajt és benne a csapadékot, párologtatásával pedig
javítja a klímát.
Klímaszakértők meglepő véleménye szerint minél nagyobb vágott fenyőt vásárolunk, annál jobbat teszünk környezetünknek.
A szakember tanácsa pedig az, ha élő fenyőt vásárolnak, részesítsék előnyben a cserepes példányokat, melyek megfelelő méretű edényben, átlagos körülmények között télen-nyáron a szabadban tarthatóak,
így évről évre ugyanazt a fát díszíthetik fel az ünnepekre.
Erre a célra a legalkalmasabbak a lassan növő fajták:
- cukorsüveg fenyő a kert vagy terasz félárnyékos, párás részén egész évben jól érzi magát,
- törpe jegenyefenyő rendszeres öntözés mellett tűző napra is tehető.
- A lucfenyő és a jegenyefenyő is lassan nő kezdetben, így egy kisebb cserepes fenyőfa figyelmes gondozással és megfelelő nagyságú edényben akár több évig is kezelhető méretű (1-1,5 m magas) maradhat.
A cserepes növényeket az ünnepek idejére pár napra be lehet vinni a lakásba, de az öntözésükről feldíszített állapotban is gondoskodni kell.
A szakember azt is kéri, hogy csak akkor vásároljanak élő (nem vágott) fenyőfát, ha annak ültetését és gondozását saját ingatlanon belül meg tudják oldani. Az ingatlan előtti közterületre, közparkba fenyőt ültetni nem szabad.
Amennyiben vágott fenyőt vásárolnak, azt meghatározott napokon az ingatlan elé kitehetik, elszállításáról pedig a hulladékgazdálkodó gondoskodik.