Elkészült a friss településindex

A 2024-ben indított, önkormányzati ciklusokon átívelő településindex, de 2025-ösnek mondott index legfontosabb megállapításai rávilágítanak a főváros és környékének relatív vonzerejének csökkenésére, a Balaton térségének erősödésére - olvasható az Egyensúly Intézet közleményében.

A főváros gazdasági jelentősége továbbra is kiemelkedő, azonban az Egyensúly Intézet 2025-ös településindexe szerint Budapest vonzereje csökken, ahogy az északi agglomerációnak is.

A fővárosi lakosság fogyása ráadásul az agglomerációs településeket is érinti, ahol a jövedelmi, vagyoni és emberi erőforrásokat érintő mutatók javulása ellenére romlott az infrastrukturális és intézményi ellátottság színvonala, valamint szűkült a létfontosságú szolgáltatásokhoz való hozzáférés.

Göd a 62. lett ebben a rangsorban, 2014-hez képet 7 helyet rontva (gyakorlatban mások gyorsabban fejlődtek). Az “Aktuális évi Településindex-pontszám” viszont javult 2014-hez képest. Ez egyébként az egész térségre jellemző, nincs olyan környékünkön lévő város, vagy település, amely javított volna pozícióján az elmúlt 10 év távlatában.

Az Egyensúly Intézet több mint 50 különböző indikátort vesz figyelembe, amelyek a települések gazdasági, társadalmi és infrastrukturális helyzetét tükrözik. Ezek az indikátorok többek között a következők lehetnek:

  • Gazdaság: Egy főre jutó nettó jövedelem, iparűzési adó mértéke, munkanélküliségi ráta, lakások átlagos négyzetméterára.
  • Társadalom: Diplomások aránya, bűnözési ráta, belföldi vándorlás egyenlege, múzeumi látogatók száma.
  • Infrastruktúra: Közlekedési infrastruktúra fejlettsége, közművek ellátottsága, lakásépítések száma.

Az egyes indikátoroknak eltérő súlyuk van a végső pontszámban, amelyet szakértői vélemények alapján határoznak meg.

A Településindex nem az élhetőséget méri közvetlenül, hanem a fejlettségi szintet más településekhez viszonyítva.