Elhelyezzük a gödi kajakozók 10. helyét

A Magyar Kajak-Kenu Szövetség 2024. évi pontversenyében a Gödi SE Kajak-Kenu Szakosztály a 10. helyen végzett. A klub tájékoztatása alapján értékeljük ezt a helyezést.

Ilyen pazar év még nem volt a szakosztály életében, és amekkora siker ez, annyira felelősség is mindenki számára. Ez Sinkó László (Simi) edző korábbi csoportértékelésében is olvasható volt.

A teljes képhez tartozik még az is, hogy a szakosztály mindenki számára igyekszik megadni a versenyzés vagy a hobbi sportolás lehetőségét, a jelenlegi kereteket azonban már nagyon túlfeszítetté. A klub úgy látja, hogy a további eredményes munkához nélkülözhetetlen volna a Csónakház megépítése.

A Hello Gödnek írt értékelésükben egyértelműsítették, hogy a szakosztályban továbbra is utánpótlás nevelés történik, U16 feletti korosztályban nem is volt pontszerző ebben az évben.

Miközben csak kajakozók vannak a klubnál, így is a Dunakanyar régió legsikeresebb szakosztálya lett a gödi,

meghatározó szerepe a régión belül is megkérdőjelezhetetlen.

Érdekesség, hogy mind a férfi, mind a női kajak rangsorban a 8. helyen végeztek a gödiek, összesítésben azonban a 10. helyet szerezték meg.

Korosztályok

Amennyiben az adatokat tovább bontjuk, az látható, hogy a kölyök (U13-U14) és a gyermek (U10-U12) korcsoportokban nagyon erős a szakosztály országos jelenléte. A kölyök korosztály szerezte az éves bajnoki pontok 45,5%-át, a gyermek korcsoport pedig 39,3%-ot, összesen a teljes pontok 84,8%-át (a fennmaradó 61 pontot – 15,2% – az U15-U16 korcsoport, tehát a serdülők szállították).

A kölyök korcsoportban (U13-U14) a szakosztály az országos rangsor 6. helyén található, megelőzve például a Kovács Katalin Nemzeti Akadémia és az UTE szakosztályait, és mindössze 1 ponttal elmaradva az egyik legsikeresebb hazai egyesülettől, a Győrtől. A fiúk ezen belül a rangsor 3. helyén végeztek (csak a Honvéd és a KSI szerzett több pontot), a lányok pedig a 4. helyet szerezték meg.

A gyermek korcsoport (U10-U12) szintén kiemelkedő produkciót nyújtott 2024-ben, az összesített listán a Győri Vízisport Egyesülettel holtversenyben a 4-5. helyen végzett. A fiúk a rangsor 4. helyére futottak be, a lányokat azonban csak a KSI versenyzői tudták megelőzni, így a tatai egyesülettel holtversenyben a 2-3. helyet szerezték meg.

Kiemelkedő eredmény

A szakosztály 2024. évi legnagyszerűbb eredményeinek a listája mindenképpen Varga Zalán ORV győzelmével kezdődik, emellett 3 országos bajnoki cím, 7 ezüstérem és 15 bronzérem jutott a gödi kajakosoknak az országos bajnokságokon (maraton és síkvízi bajnokság). A Magyar Kupa döntőben 7 aranyérmet, 4 ezüst és 1 bronzérmet szereztek a gyerekek. Emellett a serdülő válogatottba is került gödi versenyző, plusz 8 régiós válogatottja is lett a szakosztálynak. Az idei nagyszerű sikereket 2025. január 10-én, a Bajnokok Vacsoráján ismeri el a szakosztály vezetőség, ahol hosszú asztalra kell majd teríteni.

A legfiatalabbak értékelése

A KajakStart program 2014-ben indult, 6-9 éves gyerekek képzése történik a keretein belül, akik 10 évesen kerülnek át a Gödi SE kajak szakosztályának utánpótlás edzőihez. Folyamatosan 50 fős gyermek létszámmal dolgoznak, és évek óta várólista is van. Három edző foglalkozik a gyerekekkel, Vadász Anita, Csósza Hajnal (szeptembertől Szegvári Martin) és Vass Péter.

Közülük Vadász Anita értékelt: „A bizalom annak köszönhető, hogy a Gödön élők is látják, hallják, mennyire komplex programot valósít meg a KajakStart, hiszen a heti 3 edzésből 2 úszás, 1 pedig szárazföldi edzés. Utóbbi saját testsúlyos gyakorlatokat, mozgáskoordináció- és mozgásfejlesztést jelent, az úszás tudás fejlesztés hatására pedig vízbiztos, jól úszó gyerekek kerülnek át az utánpótlással foglalkozó edzőkhöz. A minőségi képzést helyezzük előtérbe a mennyiségi képzéssel szemben. Mindezt a legjobban az támasztja alá, hogy folyamatosan 50 fős létszámmal dolgozunk, nincs szükség toborzásra sem, mivel évek óta várólistánk is van. A program megvalósítása során egész évben szervezett keretek között tartunk edzéseket, a nyári szünetben is.”

A klubnál fontosnak tartják a közösség erejének hangsúlyozását. Erről azt mondta Vadász Anita, hogy sok szülő ismeri fel annak a jelentőségét, hogy a gyermekét korai iskolás kortól edzésre járassa szervezett keretek között, hiszen a sportnak elismerten jó hatása van a fizikai-, mentális- és lelki egészségre, segíti a koncentrációt és a fókuszálást, rendszert ad, keretet képez a gyermek életében, ami az edzéseken kívül is sok pozitív eredményt hoz. Az edzésfegyelem pedig még jobban elmélyíti ezeket a képességeiket. A heti 3 edzés mellett nagy hangsúlyt fektetünk a közösség építésére. Év közben igyekszünk minél több alkalommal úszó- és futóversenyekre vinni a gyerekeket, hogy egyrészt szokják a versenyek hangulatát és magát a versenyhelyzetet, másrészt sikerélményt kínáljunk nekik azáltal, hogy ott a velük egykorú gyerekekkel összemérhetik a tudásukat. Itt pozitív megerősítést kaphatnak, ráadásul oklevelet, érmet szerezve mélyül az elhivatottságuk a rendszeres sportolás és a felkészülés irányába.

Szintén fontos csapat összetartó erő a közös kirándulások és kerékpártúrák szervezése, ahol a szülőkkel és családtagokkal közösen megyünk a természetbe. Hatalmas siker évek óta a Karácsonyi és Szilveszteri közös focizás, illetve az Új Évi túrázás, ezeken mindig óriási létszámban vesznek részt az érintett gyerekek és családtagjaik. Nyáron pedig van egy egyhetes edzőtábor a Sportházban, mint bázis (a bátrabbak ott is alszanak), ahol kilométereket gyűjtünk földön, vízen és „levegőben”, túrázunk biciklivel, kajakkal és kenuval is. Ez az egy hét nagymértékben fejleszti az önállóságukat és építi az önbizalmukat, mindezek mellett a csapatban való gondolkodást is.

Mire 10 évesen felkerülnek az utánpótlásedzők mellé, addigra rutinosak lesznek a vízen közlekedésben és jól ismerik a szakosztály működését is. Összességében elmondható, hogy a gödi adottságokat jól fel tudjuk használni a céljaink eléréséhez, ami abban is megjelenik, hogy az utánpótlás korcsoportokban stabilan az ország legjobb nevelő egyesületei közé tartozunk.”