Benyújtották a Helyi Önazonosság Védelméről szóló törvényjavaslatot

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerda éjjel terjesztette be a parlament elé a helyi önazonosság védelméről szóló törvényjavaslatot.

A Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter által jegyzett jogszabály célja, hogy eszközöket biztosítson az önkormányzatok számára a településeik “helyi önazonosságának” megőrzéséhez. Erről a Hello Gödön korábban már többször írtunk.

A települések lehetséges eszközei a törvényjavaslat szerint:

  • Helyi népszavazás kiírása: Lehetőség nyílhat a lakosság közvetlen véleménynyilvánítására a település “helyi önazonosságát” érintő fontos kérdésekben, például nagyszabású beruházásokról.
  • Településképi rendeletek szigorítása: Az önkormányzatok megerősíthetik a település arculatát meghatározó szabályokat az építészeti stílusra, anyaghasználatra és zöldfelületekre vonatkozóan.
  • Együttműködési megállapodások kötése: Lehetőség nyílhat megállapodások kötésére más szervezetekkel a helyi önazonosság védelmében.
  • Véleményezési jogkörök erősítése: Az önkormányzatok véleménye nagyobb súllyal eshet a latba olyan tervekkel kapcsolatban, amelyek hatással lehetnek a település sajátosságaira.
  • Közösségi tervezés bevonása: A lakosság aktívabb bevonása a település jövőjének alakításába és a helyi önazonosság megőrzésére irányuló stratégiák kidolgozásába.
  • Tájékoztatási és tudatosságnövelő kampányok: Lehetőség a helyi értékek és hagyományok hangsúlyozására.

Ezeket a jogokat azt követően gyakorolhatja az önkormányzat, miután rendeletbe foglalta a kívánt lakosságszámot, majd a település elérte azt. A kívánt lakosságszámot a bejelentett lakcímek és „kormányrendelet szabályainak megfelelően” kell meghatározni – írja a hvg.hu.

Lesznek, akikre ezek nem vonatkoznak, néhány kitétel a tervezet szerint:

  • Azokra, akiknek a településen már bejelentett lakóhelyük vagy tartózkodási helyük van.
  • A közeli hozzátartozókra (pl. szülők, gyermekek, házastársak).
  • Azokra, akik munkavégzés, tanulmányok vagy egészségügyi ellátás céljából költöznek a településre.

Lehetséges szankciók

Mivel a törvényjavaslat részletei a szankciókra vonatkozóan még nem ismertek, az alábbiakban a jogalkotási gyakorlat és a téma jellege alapján valószínűsíthető intézkedéseket soroljuk fel:

  • Pénzbírság: A legvalószínűbb szankció a pénzbírság lehet, amelyet az önkormányzat szabhat ki a helyi önazonosság védelmét szolgáló rendeletek megsértése esetén (például nem megfelelő építészeti kialakítás, engedély nélküli tevékenység).
  • Építési engedély visszavonása vagy megtagadása: Amennyiben egy tervezett vagy megkezdett építkezés sérti a helyi önazonosság védelmét szolgáló szabályokat, az önkormányzat megtagadhatja vagy visszavonhatja az építési engedélyt.
  • Bontási kötelezettség előírása: Súlyosabb esetben, ha egy már megépült létesítmény jelentősen sérti a helyi önazonosságot, az önkormányzat elrendelheti a szabálytalan építmény bontását.
  • Hatósági eljárások: Az önkormányzat különböző hatósági eljárásokat indíthat a jogsértő állapot megszüntetése érdekében.
  • Jogorvoslati lehetőségek korlátozása (közigazgatási perek): A törvény tartalmazhat rendelkezéseket a helyi népszavazások eredményének vagy az önkormányzati döntéseknek a megtámadhatóságára vonatkozóan.

Fontos hangsúlyozni, hogy ez még csak javaslat, a törvényjavaslat konkrét szövege fogja meghatározni az alkalmazható jogkövetkezményeketA javaslat számos jogi és etikai kérdést vet fel, beleértve a szabad költözéshez való jogot, az egyenlő bánásmód elvét és a diszkrimináció tilalmát.

A parlamenti vita során várhatóan pontosabb információk látnak majd napvilágot ezen a téren is.