A Gaude Kórus 2000 óta színesíti Göd és a környék kulturális életét. Utassy Ferenc karnagy vezetésével indult, és rövid idő alatt országos hírnévre tett szert. A kórus tagjai különböző területekről érkeznek, de közös bennük a zene iránti szeretet és a közösségi élmény. Repertoárjuk rendkívül széles, a reneszánsztól a kortárs művekig terjed, de különlegességük az izlandi dalok előadása. Interjú Dr. Dóczy Katalinnal.
Ha jól olvastam 2000-ben alakultak, mi motiválta a kórusalapítást? Milyen volt a zenei élet a városban akkoriban? Kik csatlakoztak a kórushoz?
Néhány gödi pedagógus és művész fejében fogalmazódott meg az igény: milyen jó lenne, ha Gödön is lenne egy vegyeskar, és nem kellene budapesti vagy váci kórusba járnia annak, aki szeret énekelni. Gödön akkoriban még sokkal kevesebb zenei esemény volt, zenét szerető polgár annál több. A gondolatot tett követte, és egy maroknyi ember elkezdett együtt énekelni a gödi Huzella iskolában. A mérföldkövet az jelentette, amikor az Izlandról hazatérő fiatal karnagy, Utassy Ferenc elvállalta a lelkes dalos csapat vezetését. Egyre többen csatlakoztak, volt közöttük mérnök, közgazdász, informatikus, irodai dolgozó, orvos és egyetemista is.
Miért ezt a nevet választották?
Első nevünk Göd Város Vegyeskara volt, de Kodály Adventi ének című művének tanulásakor karnagyunk felfedezte, hogy az abban latin nyelven sokszor elhangzó „gaude” szó (amely magyarul azt jelenti: örvendj!) mássalhangzóiban hasonlít Göd nevére. Javaslatára választottuk ezt a kórusok közt is egyedi nevet, amely tökéletesen kifejezi azt, amit gondolunk és közvetíteni szeretnénk: az éneklés öröm.
2005-ben létrejött a Violin Kulturális Alapítvány is, amely elsősorban a Gaude zenei előrehaladását, kóruskapcsolatainak ápolását hivatott támogatni. Megtiszteltetés számomra, hogy 2023 októberétől én láthatom el a kuratóriumi elnökséggel járó feladatokat.
Hogyan alakult ki a kórus egyedi hangzása és repertoárja?
A kórushangzás kialakítására, a hangképzésre a kezdetektől nagy figyelmet fordított első karnagyunk, és ebből jelenlegi vezetőnk, Földvári Mátyás sem enged.
A megtanulandó műveket többnyire a karnagyok választják ki, hiszen övék a művészeti vezetés szerepköre, de figyelembe veszik a dalostársak javaslatait, kívánságait is. Előfordult már, hogy egy-egy mű nem részesült a legkedvezőbb fogadtatásban, de több mint hat éve velünk dolgozó jelenlegi karnagyunk tökéletesen tisztában van képességeinkkel és habitusunkkal, így tudjuk, hogy bátran hagyatkozhatunk ízlésére és választásaira.
Milyen szerepet játszott ebben az izlandi kapcsolat, hiszen izlandi dalokat is énekelnek?
Valóban: a Gaude repertoárjában több izlandi mű is szerepel, melyeket első karnagyunk hozott az északi szigetországból, ahol tíz éven át több kórust is vezetett. Az izlandi nyelven való éneklés eleinte nagy kihívást jelentett, de mivel lelkileg felemelő, nagyon szép darabokról volt szó, egyre büszkébbek lettünk, hogy ilyen egyedi dalkincsünk is van, melyet a közönségünk is örömmel hallgat. Ennek a kapcsolatnak köszönhetően több izlandi énekkart is vendégül láttunk Gödön az évek során, legutóbb idén nyáron. A közös koncerten a közönség anyanyelvi előadásban is élvezhette ezeket a különleges hangzású műveket. De repertoárunk természetesen – más kórusokéhoz hasonlóan – egyaránt felölel egyházi és világi műveket, szinte minden kor zenéjét megszólaltatva Bachtól a ma élő Orbán Györgyig.
Melyek voltak a kórus legnagyobb kihívásai és sikerei az elmúlt években? Van-e olyan koncert vagy esemény, amely különösen emlékezetes önnek?
A külföldi szereplések mindig komoly kihívást, de egyben nagy élményt jelentettek. Európa több országában – Németország, Luxemburg, Olaszország, Szlovénia, Svájc, Szlovákia, Románia – is jártunk; ezek mind-mind felejthetetlen turnék. De a legemlékezetesebb mégis 2022 szeptemberében Izlandra tett utazásunk, azon belül is fellépésünk a reykjaviki Hallgrímskirkja katedrálisban. Mivel 2018-tól a kórust a tehetséges, fiatal karnagy, Földvári Mátyás vette át, Reykjavikban a két karnagy megosztva vezényelte a műsort. A koncerten a korábbi években és a közelmúltban tanult művek is felcsendültek, és az egy órás műsor végén a közönség állva tapsolt. Szívünknek kedves még a 2020 novemberi, 20 éves jubileumi koncertünk, ahol többek között Vivaldi Gloria című oratóriumát is megszólaltattuk, gödi zenésztársak közreműködésével. Nagy kihívás volt idén júniusban a minősítő koncertünk, ahol a szakmai zsűri az „arany diploma dicsérettel” fokozatot ítélte meg a kórusnak. A kitartó munka meghozta gyümölcsét, büszkék vagyunk rá!
Mennyire tartja fontosnak a gödi fellépéseket, hiszen azok között vannak olyanok is, amelyekhez inkább a könnyed műfajokat társítaná az ember?
A gödi koncertek különösen fontosak számunkra, hiszen saját közönségünknek énekelünk, a sorokban ott ülnek családtagjaink, barátaink, ismerőseink. A már hagyományos nyári évadzáró és az adventi időszakban adott ünnepi fellépések alkalmával hűséges gödi közönségünk érzékelheti az egész éves felkészülés eredményét, a kórushangzás fejlődését, a megújuló repertoárt. A tőlük kapott sok kedves elismerés azt igazolja, hogy énekünkkel másoknak is sikerül örömet szerezni.
Aki meghallgat minket, megtapasztalhatja, hogy a komolyzene is lehet könnyed.
Az utóbbi időben több kifejezetten vidám hangulatú, humorral teli művet énekelünk, beleértve kortárs szerzők alkotásait is.
Gödön az idén/tavasszal milyen fellépések várhatók, mire készülnek “nagyon”?
Advent második vasárnapján, december 8-án 16 órától a Szent István király templomban tartjuk az ünnepi koncertünket, melyen fellép a Németh László Iskola Csalogány kórusa és Kamarakórusa, a Szent Imre Kórus és Slezsák János kántor-orgonista. Közvetlenül a hangverseny után
a Kincsem parkban a gyertyagyújtáson is énekelni fogunk.
Január 5-én, vasárnap délután pedig az Oázis lakóparkban élőket tervezzük megörvendeztetni egy – már szintén hagyományos – újévi Gaude flashmobbal.
Tavasszal egy bécsi, koncertekkel egybekötött kirándulásra készülünk.
Jövőre ünnepeljünk fennállásunk 25. jubileumát, amit ősszel egy különleges eseménnyel szeretnénk megünnepelni, de ez maradjon meglepetés.
Mit jelent önnek a kórus?
Én öt évvel ezelőtt csatlakoztam, és – ahogyan másokat is mindig – azonnal befogadtak. Az együtt éneklés örömét a gimnáziumban már megízleltem, és most jöttem rá, hogy ez mennyire hiányzott az életemből.
Hogyan látja a kórus jövőjét? Mire volna szükségük?
A kóruséneklés sajnos nem divatos, így kevésbé vonzó a fiatalok számára. Koncertjeinken szeretnénk nekik is megmutatni, hogy mire képes néhány hang együtt, milyen hatalmas erő és feltöltődési lehetőség rejlik a zenében. Mindenkit arra biztatunk, hogy próbálja ki, tapasztalja meg, milyen érzés együtt énekelni. Bárkit szeretettel várunk, akárcsak egy-egy alkalmi hangfürdőre is csütörtökönként este fél 8-kor a felsőgödi katolikus közösségi házban, ahol nagy örömünkre világi kórusunk számára is kiváló próbahelyszínt kaptunk.
Milyen üzenetet szeretne átadni a zene szeretetéről és a közösségépítésről a fiataloknak?
Húsz éves jubileumunk alkalmából megkérdeztük tagjainkat, mit jelent nekik az éneklés és a Gaude. Néhány idézet a válaszokból:
„Segít, hogy megtaláljam magamban a harmóniát”
„Összetartozást, a közösség örömét, örökös tanulást, önkifejezést, művészi élményt”
„Üdítő, felemelő, semmi máshoz nem hasonlítható transzcendentális élményt”
„Kiapadhatatlan örömforrást”
„Mindent”