Több tucat gödi áldozata lehet a kommunista önkénynek

A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapján, február 25-én 15 órakor Göd városa nevében koszorúzással egybekötött megemlékezést tartanak a Marignane téren felállított kopjafánál. Majd filmvetítés lesz a Kincsem Udvarházban.

A Kincsem Udvarház északi szárnyában 18 órakor közönségtalálkozóval egybekötött vetítés lesz: az Örök tél című alkotást lehet majd megnézni, illetve beszélgetni a rendezőjével, Szász Attilával.

A 2017-ben készült magyar történelmi filmdráma a második világháború végén Magyarországot megszálló szovjetek által málenkij robotra, az Ukrajna területén lévő GUPVI-lágerekbe kollektív büntetésként elhurcolt több százezer, hazatérésük után némaságra ítélt magyar áldozatnak állít emléket.

A többszörösen díjazott film főszerepeit Gera Marina és Csányi Sándor alakítja.

A program ingyenes, de oz ottleszek@godimuvhaz.hu e-mail-címen regisztrálni kell.

Az önkormányzat kiadásában 2017. február 23-án jelent meg a GULÁG gödi rabjai című könyv, amely az akkor ismert 50, malenkíj robotra elhurcolt alsógödi és felsőgödi ember sorsáról adott hírt. Láng József a Gödi Körképben (amelyben táblázat is található) most azt írja, hogy az Országos Levéltár adatbázisaiban még 20 internált (civil) gödi adatait találta meg. Teljes bizonyossággal hazatértként csak a levéltár hazatértekről szóló adatbázisában szereplők tekinthetők. Ugyanis Bischof Józsefné Pavlovics Mária annak ellenére, hogy „Átadták a magyar hatóságnak”, az évi Gödi Almanachban eltűntként szerepel. Schlenk Ferencet (1911), Dévai Bélát (1924) és Polec Józsefet (1914) „Távozott” bejegyzéssel átszállították a mármarosszigeti hazatérőket elosztó táborba, további sorsukról nincs információnk.

Így, a jelenlegi ismereteink szerint, a Gödi Almanachban ismertetett elhurcolt gödi lakosok száma 50-ről több mint 80 személyre növekedett – ad összegzést Láng József.

Fotó: atiabii.