Nem lehet két keze – mi van, ha a polgármester-jelölt egyéniben is nyer június 9-én?

Sok jelölt képviselőként, polgármesterként vagy vármegyei közgyűlés tagjaként is mandátumot szerezhet a június 9-ei önkormányzati választáson, azonban a jogszabályok szigorúan megszabják, milyen mandátumokat lehet egyszerre betölteni.

A több mint tízezer lakosú településeken vegyes választási rendszerben választják a képviselő-testület tagjait: a választók az egyéni választókerületi jelöltekre szavaznak, de az egyéni választókerületben mandátumot nem eredményező, úgynevezett töredékszavazatok alapján a jelölőszervezetek között arányosan úgynevezett kompenzációs mandátumokat is kiosztanak.

Fontos szabály azonban, hogy ha valakit polgármesterré választanak vagy egyéni választókerületben nyer el mandátumot, akkor őt törölni kell a kompenzációs listáról.

Azt azonban nem zárja ki semmilyen szabály, hogy valaki egyéni választókerületben és polgármesterként is megnyerje a választást, és mindkét mandátumot megszerezze.

A két mandátum betöltése ugyanakkor

nem jelenti azt, hogy az adott személynek a képviselő-testület ülésén dupla szavazati joga lenne, azaz “két kézzel szavazhatna”.

A jelölt tehát a “kettőt nyer – egyet kap” – konstrukcióban valójában nem számít választójogi értelemben erősebbnek, mint képviselőtársai – írja az MTI.

Gödi helyzet

Gödön ez azért érdekes, mert Kammerer Zoltán és Szilágyi László is indul egyéniben, azaz őket érintheti ez a szabályozás. Ha azt feltételezzük, hogy valamelyikük úgy lesz polgármester, hogy az egyénit is megnyeri, akkor lényegében eggyel kisebb testület jön létre.

A valasztas.hu adatai szerint 8 egyéni körzet van, ehhez jön 3 politikus a kompenzációs listáról és a polgármester. Ez összesen 12 volna, de a polgármester, ha egyéniben is nyer, “két kézzel nem szavazhat”, tehát a gödi testület 11 fős lesz.