Amikor utoljára befagyott a Duna Gödnél

Utoljára 1963 telén fagyott be a Duna. Budapestnél, Alsógödnél pedig utakat jelöltek ki a jégen, hiszen állt a kompközlekedés is.

A Duna többször befagyott azóta, hogy az emberek ezt a tényt feljegyzik. Ilyen volt 1945 tele is, amikor a szovjet csapatok a jégen átkelve foglalták el a Margit-szigetet. De most ne menjünk ennyire vissza. Utoljára akkor fagyott be rendesen a folyó, amikor 1963-ban nagyon hideg volt.

A Tisza Tokaj alatt fenékig befagyott, volt olyan, ahol robbantani kellett a jeget, a Duna pedig végül egészen Jugoszláviáig fagyott, amire korábban nem igazán volt példa – olvasható a welovebudapest.hu-n.

Fortepan/Nagy Gyula fotója

Olyan hideg volt, hogy január 20-án az iskolákat is bezárták, és csak február 4-én nyitották ki. A fővárosban nem lehetett a jégre menni, de azért Óbudánál, a Hajógyári-sziget végéig lehetett menni ,és a bátrabbak onnan a Margit-szigetre is át tudtak gyalogolni.

Ami Gödöt illeti gyalogosforgalom volt a befagyott Dunán. 

Alsógöd és Horány között maguk a hatóságok jelölték ki az útvonalat, Felsőgödön pedig az arra járok tapostak ki egy ösvényt a jégen a kompkikötő és a Surányi csárda között. Gödön sokan korcsolyáztak a jégen, a dunaiszigetek.blogspot.com fotói szerint olyan is akadt, aki biciklivel közlekedett. A Fegyveresi-szigettel szemben a felsőgödi parton futó kőszóráshoz szorult a Duna sodrása, hatalmas tömegben sodródtak partra ezek a jégtáblák. Gallé Miklós március 14-15-én készült képein jól látszik, hogy az egy tömbbé összefagyott tömegük elérte három ember magasságát. A Gödi-sziget két sarkantyújánál azonban nem fagyott be a víz, a madarak és a halak szerencséjére. 

Az ítéletidő január végétől egészen február végéig tartott, csak márciusban kezdett vékonyodni, olvadni a jég, sajátos hanghatás kíséretében. Bár az 1985-ben szintén majdnem befagyott a Duna Gödnél, de azóta már esély sincs erre.

A fotó a Gödi Körkép 2013-as számából való.